sobota, 30 sierpnia 2014

Eksponowanie kolekcji łyżek i łyżeczek

Różne mogą być powody, dla których decydujemy się poświęcić część naszego życia kolekcjonerstwu. Jednym z nich może być piękno przedmiotu i możliwości estetycznego jego eksponowania. Jak się okazuje często ma to miejsce w przypadku łyżeczek i innych niewielkich przedmiotów, takich jak kluczyki czy naparstki. Zresztą zobaczcie sami, w końcu obrazy zastępują tysiące słów.









Więcej inspiracji można znaleźć w sieci wpisując w wyszukiwarkę grafik np. frazę "displaying spoons". Owocnego inspirowania!

piątek, 29 sierpnia 2014

Carska Rosja, piękna srebrna emaliowana łyżeczka do soli

Dziś otrzymałem od uśmiechniętego poczmistrza mały liścik. Po jego otwarciu moim oczom ukazało się pudełko od zapałek pochodzące, jak mniemam, z początku lat 90. Wciąż zapominam, jakimi maleństwami są łyżeczki do soli...


Sama łyżeczka prezentuje się tak:


Wykonana jest ze srebra próby 875 (próba wybita na łyżeczce). Jest ponadto pozłacana i emaliowana na wzór tradycji carskiej Rosji. Prezentuje się bardzo dobrze. Czerpak łyżeczki jest okrągły. Waga łyżeczki to 3,2 grama, długość 5,2 cm a szerokość 1,6 cm. Łyżeczki tego typu są relatywnie łatwodostępne w naszej części Europy, a to dzięki temu, że została ona wyprodukowana w Rosji, najprawdopodobniej w "Russkie Samotsvetye" w Petersburgu (ówczesnym Leningradzie) w latach 70. XX wieku.

środa, 27 sierpnia 2014

Łyżki i łyżeczki pamiątkowe

Jak wskazują liczne badania historyczne i archeologiczne łyżka to najstarszy rodzaj sztućca, który towarzyszył człowiekowi od czasów epoki kamienia łupanego (paleolit). Wówczas do nabierania strawy wykorzystywano muszle oraz fragmenty drewna. Noże przyszły z czasem, przekształcając się następnie w widelce.

Współczesna forma łyżki (ligula) znana jest od czasów rzymskich, poczynając od I wieku naszej ery. Wykonana była z metalu i używana do zup oraz miękkich dań. W czasach średniowiecza łyżki wykonane były z drewna (patrz zdjęcie łyżki z XVI w.) i rogów a pośród szlachetnie urodzonych dominowało srebro. Od około XIV wieku rozpoczęto wykonywać łyżki z metali nieszlachetnych takich jak żelazo, stop cyny (ang. pewter) czy mosiądz. To jednak głównie stop cyny, dzięki swej cenowej przystępności spopularyzowało łyżki wśród ludu. Przed 1700 łyżka stanowiła rzecz osobistą, którą noszono przy sobie zatknięte za pas.


Obecnie można wyróżnić kilkadziesiąt rodzajów łyżek mających różne przeznaczenie. Największą popularnością wśród kolekcjonerów cieszą się tzw. łyżeczki pamiątkowe (ang. souvenir spoon), które jak sugeruje nazwa mają na celu upamiętnić wydarzenie (np. chrzest, ślub święta czy jubileusz) lub miejsce, najczęściej kraju, regionu, miasta lub konkretnej atrakcji turystycznej czy miejsca kultu. Materiał z jakiego są wykonane łyżeczki jest zróżnicowany. Najczęściej spotkać można łyżeczki posrebrzane, wykonane ze stali nierdzewnej lub srebra.

Łyżeczki pamiątkowe (vel łyżeczki kolekcjonerskie) zdobyły dużą popularność w Ameryce i Europie w II połowie XIX wieku, kiedy to ruch turystyczny pomiędzy państwami i kontynentami systematycznie rósł. Załamanie przyszło wraz z wybuchem I Wojny Światowej, która przerwała potężną falę globalizacji. Poniżej przykłady łyżeczek pamiątkowych z motywem Nowego Jorku.


Obecnie popularność łyżeczek pamiątkowych (podobnie jak pocztówek) spada na rzecz magnesów na lodówkę i bardziej wyszukanych pamiątek. Największymi entuzjastami łyżeczek pozostali anglosasi oraz germanie, szczególnie Holendrzy.

poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Nowy nabytek, współczesna produkcja

Dzisiaj odebrałem przesyłkę z Sosnowca, gdzie mieści się siedziba rodzinnej firmy Srebropol założonej w 2008 roku. Kupiłem u nich nic innego jak dwie łyżeczki do soli. Obie wykonane są ze srebra próby 925 (sterling). Każda z nich została zapakowana w prezentowe kwadratowe pudełeczko stosowane m.in. do pierścionków czy kolczyków. Początkowo miałem wrażenie, że to pomyłka, ponieważ pudełka są małych rozmiarów (bok ma 5 cm). Jednak po otwarciu pierwszego z nich łyżeczka swobodnie i wygodnie leżała sobie po przekątnej. Można było zatem odetchnąć z ulgą. 


Według sprzedawcy waga łyżeczki powinna znajdować się w przedziale 2,9–3 grama, a jej długość wynosić 6,1 cm. Po wykonaniu pomiarów waga była zbliżona do wartości deklarowanych przez Srebropol i wynosiła 2,86 i 2,92 grama. Długość obu łyżeczek wynosiła natomiast 6,15 cm.  Na tylnej ściance łyżeczki znajduje się wybity imiennik producenta (znak) oraz próba 925. Niestety, Srebropol zasłonił się tajemnicą handlową i nie wskazał kto jest producentem łyżeczek.

Patrząc na tę łyżeczkę ma się wrażenie, że jest to idealna miniatura stołowej łyżki stylizowanej na wzór staroangielski pochodzący z połowy XVIII wieku. Łyżeczkę dobrze trzyma się w ręce. To co mi nie przypadło do gustu, to mało wyrazista dekoracja na rancie łyżeczki, która wygląda na wytartą. Biorąc jednak dość przystępną cenę 41 zł za sztukę wciąż jestem zadowolony z zakupu. 

Z obecnie działających polskich zakładów znalazłem jeszcze tylko jeden wykonujący łyżeczki do soli ze srebra, a mianowicie Warszawska Fabryka Platerów HEFRA S.A. W srebrze dostępne są dwa wzory: model "Rapsodia" oraz model "Księstwo Warszawskie". Chciałbym je mieć w swojej kolekcji, ale ich cena jest mało przystępna (175 zł za sztukę).

niedziela, 24 sierpnia 2014

Moja przygoda z łyżeczkami do soli

Założenie i prowadzenie bloga poświęconego stricte łyżeczkom do soli podyktowane jest chęcią przyciągnięcia i poznania kolekcjonerów i miłośników tej tematyki. Jest to niewątpliwie mało popularna dyscyplina w Polsce, ale również i na świecie. Mimo tego, żywię nadzieję, że rosnąca rola Internetu, jako platformy wymiany wiedzy i doświadczenia pozwoli mi dotrzeć do osób, które podzielają mój łyżeczkowy entuzjazm. 

Poznanie innych kolekcjonerów zawsze rozszerza horyzonty, jest inspirujące i pozwala na jakościową ekspansję zbioru wszystkich w tym procesie uczestniczących. Jeżeli zatem nie znaleźliście się tutaj przypadkowo proszę o kontakt ze mną! Dotyczy to także osób, które chciałyby odsprzedać swoje łyżeczki. bo koncentrują swoje zasoby na czymś innym.


Co ma znaleźć się na blogu? Możliwie wszystko, co związane jest z moją pasją, a więc łyżeczkami do soli. Na pewno pojawią się tutaj posty związane z historią i ekspozycją łyżeczek. Ponadto będę się chciał podzielić swoimi przemyśleniami dotyczącymi kolekcjonerstwa oraz doświadczeniami z poszerzaniem zbioru. Dodatkowo zamieszczę swoją kolekcję łyżeczek i ofertę wymiany części z nich na inne. Zapraszam do kontaktu oraz śledzenia kolejnych wpisów!